Jak bojovat s akné

Martina Sznapková

Osnova:
Co je to akné?
Nejčastější příčiny
Projevy a druhy akné
Jak s akné bojovat?
1. Udržujte svou pokožku čistou
2. Pečujte o pleť podle typu pokožky
3. Volte vhodnou a kvalitní kosmetiku
4. Nezapomínejte na doplňky stravy
5. Dopřejte si dostatek spánku
6. Nešahejte si zbytečně na obličej
7. Nechte pupínky na pokoji
8. Méně alkoholu, více vody
9. Pozor na spouštěče
10. Řešte problémy uvnitř těla
Závěr

Akné je jedno z nejčastějších kožních onemocnění. Většina z nás ho pocítila doslova na vlastní kůži v pubertě, objevuje se ale i v dospělosti. Příčin, které stojí za vznikem akné je totiž spousta.

Věk tady sice hraje důležitou, ne však hlavní, roli. Vliv na vznik akné mají hormonální změny, typ pleti, způsob péče o pleť, životní styl i některé návyky.

Co je to akné?

Jedná se o kožní onemocnění, při kterém kožní mazové žlázy produkují nadměrné množství kožního mazu. Důsledkem je ucpávání pórů nahromaděným mazem a odumřelými buňkami, což se projevujte bílými nebo černými tečkami na nejen na obličeji, ale také zádech, ramenou nebo vlasech.

V horším případě se v nahromaděném mazu daří bakteriím a dochází k zánětu. Objevují se pupínky a mohou vznikat i tvrdé bolestivé cysty. V tomto případě už je řeč o velice nepříjemném zánětlivém akné.

Boj s akné není jednoduchý, ale dá se vyhrát! Nejde jen o výběr vhodné kosmetiky, ale hlavně o dodržování pravidel v péči o pleť a vyhýbání se spouštěčům.

Nejčastější příčiny

Hlavní příčinou vzniku akné jsou hormonální změny – puberta, těhotenství, menstruace či období menopauzy. Zvýšená hladina androgenů (mužských hormonů) způsobuje nadměrnou produkci mazu v mazových žlázách, což vede k ucpávání pórů.

Akné také může být dědičné, a tak je jednou z nejčastějších příčin genetika. Svou roli také hraje typ pleti – lidé s mastnou pletí mívají větší sklon k tvorbě akné.

Pupínky ovšem způsobují i vnější vlivy - péče o pleť, používaná kosmetika, míra stresu, životní styl, bakterie v pórech, užívání některých léků, kouření nebo pití alkoholu.

Projevy a druhy akné

Černé a bílé tečky, občas také pevné červené hrbolky bez hnisu (tzv. papuly) – takto se projevuje mírné akné. Možná vás zmíněné tečky provokují, když je ale necháte na pokoji, nehrozí téměř žádné riziko vzniku jizev.

Středně těžké akné se projevuje hlavně výrazně červenými zanícenými pupínky. V tomto případě je dobré používat přípravky pro zmírnění jizev a hyperpigmentace.

Když se k červeným viditelně zaníceným pupínkům přidají ještě cysty, jedná se o těžké akné. To je většinou bolestivé a zanechává po sobě jizvy. V tomto případě je nejlepším řešením obrátit se na lékaře.

Jak s akné bojovat?

Bohužel neexistuje zaručený způsob, jak akné zcela vyléčit. Jeho projevy jde ale do značné míry zmírnit a tak minimalizovat tvorbu jizev. Je potřeba dodržovat určité zásady:

1. Udržujte svou pokožku čistou

Většina žen, které trápí akné, se jej snaží maskovat pod make-upem. Pokud byste se bez make-upu necítily dobře, není důvod se ho vzdát. Každý večer ale nezapomínejte na důkladné odlíčení!

Nejúčinnější je odličovat se přímo ve sprše, protože pára při sprchování rozšíří póry, které se pak důkladněji vyčistí. Obličej nejprve opláchněte vlažnou vodou a až poté použijte odličovací mléko nebo olej. Pak obličej znovu opláchněte, abyste spláchly i přípravek na odličování.

Na otírání obličeje používejte jiný ručník, než který používáte na zbytek těla.

2. Pečujte o pleť podle typu pokožky

K tvorbě akné je nejvíce náchylná mastná pleť, ale akné může potrápit i majitele suché pokožky. Je proto dobré o pokožku pečovat podle toho, jaký typ pleti vlastníte.

Suchá pokožka – u suché pokožky se kožní maz nevytváří dostatečně, vznik akné ale právě na takové pokožce můžeme nechtěně podpořit snahou o hydrataci mastnými krémy, které mohou ucpávat póry. Nejlepší je o suchou pleť pečovat s pomocí kosmetiky k tomu určeně. Důležité je se vyvarovat přípravkům s obsahem alkoholu, který by pokožku ještě více vysušil.

Normální a smíšená pleť – s takovou pletí většinou nebývá tolik problémů, pokud se na ní ale akné objevuje, je třeba nepodceňovat hydrataci a důkladné čistění jako prevenci před zanícením. Nejčastěji se na smíšené pleti vyskytuje akné v tzv. T zóně, tedy na čele, nose a bradě. V takovém případě je nejlepší používat přípravek proti akné jen lokálně.

Mastná pleť – mastná pleť má zvýšenou tendenci k tvorbě mazu, který může podpořit zánět. Na druhou stranu ale mastná pleť není tolik problematická s hydratací a hrozí i menší riziko předčasné tvorby vrásek. Vhodné je používat lehké krémy a pleť pravidelně čistit ráno i večer.

3. Volte vhodnou a kvalitní kosmetiku

Pravidelná péče o pleť se sklony k akné vyžaduje kvalitní a hlavně správně zvolené přípravky, v jejichž složení by neměly chybět účinné látky, které pomáhají v boji s pupínky.

Základem takové kosmetiky by měla být čistící voda, mléko či olej pro ranní i večerní použití. Dále krém, masky či sérum.

Existuje několik látek, které jsou pro pleť s akné prospěšně a právě proto by v kvalitní kosmetice neměly chybět.

Řeč je o kyselině salicylové, která má protizánětlivé účinky a pomáhá při hojení zánětů i drobných ranek. Navíc podporuje tvorbu kolagenu, který se v pleti stará o pružnost a pevnost. S touto kyselinou se to ale nesmí přehánět a bohatě bude stačit použít denně jen jeden přípravek, ve kterém je obsažena.

Další zajímavou složkou kosmetiky je panthenol, který pomáhá snižovat svědění pokožky a podporuje hojení ran. Navíc pokožku hydratuje a zjemňuje.

Doslova zázrakem v kosmetice je kyselina hyaluronová, která podporuje přirozenou hydrataci a obnovu jednotlivých buněk pleti. Je tak dobrým pomocníkem v boji s akné, ale i vráskami.

4. Nezapomínejte na doplňky stravy

Koupit v akci 

Kromě vnějšího ošetření vhodnou kosmetikou se vyplatí přidat i doplňky stravy s obsahem zinku. Tento prvek totiž hraje důležitou úlohu v udržování optimálního stavu pleti, vlasů a nehtů. Pomáhá také s procesem hojení.

Pro krásnou pleť je nezbytný i kolagen. Tělo si ho sice umí vyrobit samo, ale spolu s věkem jeho produkce klesá.

5. Dopřejte si dostatek spánku

Nedostatek spánku je jedním z hlavních spouštěčů akné. Pokud spíte méně než 7 hodin, vytváří se stav, ve kterém se vyplavují stresové hormony a uvolňuje se adrenalin. Důsledkem je narušení chemické rovnováhy v pokožce, která brání vzniku kožních problémů.

6. Nešahejte si zbytečně na obličej

Tím, že si nebudete zbytečně šahat na obličej, minimalizujete kontakt s bakteriemi, které máme na rukou.

Už jste možná slyšeli o „cell-phone akné“ – akné způsobené mobilním telefonem. Nezapomínejte často čistit displej telefonu, který také bývá zdrojem bakterií.

7. Nechte pupínky na pokoji

Někdy je to opravdu těžké, zkuste se ale překonat a pupínky si nevymačkávejte a ani do nich nerýpejte. Akné byste tím mohli rozšířit, způsobit si nepříjemný zánět, léčbu ještě více prodloužit a navíc si zadělat na jizvy.

8. Méně alkoholu, více vody

Alkohol způsobuje uvolňování histaminů, které rozšiřují kapiláry, vyvolávají tmavé kruhy pod očima i zčervenání pleti. A tím více zviditelňují pupínky. Navíc je v alkoholu spousta cukru, který vznik akné podporuje. Naopak dostatek vody je pro zdravou pleť nezbytný a má na tvorbu akné přímý vliv.

9. Pozor na spouštěče

Mezi spouštěče akné patří kouření (i pasivní), stres, pocení a některé potraviny. Cigaretám se vyhýbejte, buďte co nejvíce v klidu, po sportu si co nejdříve umyjte obličej a snažte se vyhýbat potravinám plným cukru, mastným a smaženým.

Co se týče potravin, je potřeba vypozorovat, které jídlo je právě vaším spouštěčem – u někoho to může být čokoláda, u jiného třeba ostré jídlo.

10. Řešte problémy uvnitř těla

Pokud myslíte boj s akné vážně, je třeba vyloučit všechny příčiny jeho vzniku. A to mohou být třeba i kazy zubů nebo záněty dásní. Tyto infekce totiž zvyšují množství bakterií, které se nejčastěji vyskytují v pupíncích a díky tomu může docházet i ke vzniku akné.

Závěr

Naše rady je třeba brát jako systematickou léčbu a nečekat zázraky na počkání. Z velké části se jedná spíše o prevenci proti vzniku nových pupínků. Jen tak se ale můžete dostat ze začarovaného kruhu.

Účinky boje proti akné nikdy nehodnoťte dříve než za měsíc. Hormonální změny, které jsou častou příčinou vzniku pupínků, nastávají během menstruace a nelze je nijak ovlivnit. Byla by přeci škoda házet zbytečně flintu do žita.