5 tipů jak zaručeně urychlit růst vlasů

Martina Sznapková

Osnova:
Inspirujte se 5 tipy, jak zaručeně urychlit růst vlasů!
1. Zajistěte pokožce hlavy dobré prokrvení
2. Udržujte zdravé vlasy pomocí olejů
3. Uberte na teplotě vody
4. Teplotu uberte i u stylingu
5. Vyhněte se ucpávání vlasových folikul
Závěr

Vlasy rostou průměrně 0,5 až 1,7 centimetrů za měsíc. Není to žádná závratná rychlost, ale na druhou stranu i urychlení růstu o pár milimetrů může v delším časovém horizontu znamenat velikou změnu.

Některým lidem rostou vlasy rychleji a jiným pomaleji. Prsty v tom má genetika, pohlaví i věk. Věděli jste, že mužské vlasy rostou rychleji než ty ženské? Nebo že vlivem stárnutí se zpomaluje i rychlost růstu vlasů? To jsou faktory, které sami žádným způsobem nedokážeme ovlivnit.

Ovšem za to, jak rychle, nebo spíše pomalu, nám vlasy rostou, si často můžeme sami. Na vině může být špatný životní styl, příliš horlivá péče o vlasy, časté tepelné úpravy nebo naopak nedostatek hygieny.

Vše se ale dá změnit!

Inspirujte se 5 tipy, jak zaručeně urychlit růst vlasů!

1. Zajistěte pokožce hlavy dobré prokrvení

Dobře prokrvená pokožka hlavy pomáhá vlasům růst rychleji a navíc je nadzvedává u kořínků, což vede k většímu objemu. Lepšího prokrvení pokožky dosáhnete masáží hlavy, která stimuluje krevní oběh. Navíc vede k odbourávání stresu a napětí.

Správná masáž pokožky hlavy má tři kroky:

1. Začněte v oblasti čela, které masírujte konečky prstů malými kroužky.
2. Po stranách hlavy postupujte stejným způsobem směrem dozadu.
3. A pak od zátylku masírujte střed hlavy zpět k čelu.

Masáži věnujte alespoň 10 minut. Masírovat vlasy můžete během šamponování nebo třeba nanášení vlasové masky. Lepší je masírovat spolu s nějakým přípravkem, který pokožku promastí, masáž je pak účinnější i příjemnější.

Dobré prokrvení pokožky také zvyšuje množství vstřebávaného kofeinu, který je často obsažen v šamponech podporujících růst vlasů.

2. Udržujte zdravé vlasy pomocí olejů

Vlasy mohou zdravě vyrůstat jen a pouze ze zdravé vlasové pokožky. Když se ale lámou, třepí a od určité délky ztenčují, je téměř nemožné dosáhnout dlouhé hřívy.

Takové vlasy je možné posílit pomocí přírodních olejů. Olej aplikujte po malých kapkách do dlaně a promněte s ním konečky. Ne každý druh oleje ale může být vhodný právě pro vás.

Například arganový olej pomáhá regenerovat suché vlasy bez života, kterým navrací lesk. Mandlový zase posiluje hlavně suché konečky. Avokádový olej vlasy hydratuje a podporuje jejich růst. Konopný olej zvyšuje objem a pružnost vlasů, usnadňuje rozčesávání a zvyšuje jejich lesk. Hydrataci a lesk dodává hrubým a nepoddajným vlasům kokosový olej. Naopak pro jemné a tenké vlasy je nejlepší olej jojobový.

3. Uberte na teplotě vody

Nemusíte se hned otužovat, a jestli milujete horkou koupel, určitě se jí nevzdávejte. Když si ale budete oplachovat vlasy, uberte na teplotě. Horká voda totiž vysušuje vlasy i pokožku pod nimi.

Oproti tomu má výborné účinky voda studená, rozproudí krev v celém těle, o vysušování nemůže být řeč a navíc uzavírá vlasové kutikuly. Díky tomu jsou pak vlasy lesklejší, hladší a pevnější.

Studená voda je ale vhodná jen na oplachování vlasů, u mytí používejte vodu mírně teplou. Zmíněné kutikuly totiž musí být otevřené k tomu, aby do vlasů dobře pronikaly složky z kosmetiky.

4. Teplotu uberte i u stylingu

Patříte mezi početnou skupinu těch, kteří si ihned po umytí vlasy vyfénují? Nebudete přeci ztrácet čas a na fénu rovnou nastavíte tu nejvyšší teplotu. Pak vlasy žehlíte nebo kulmujete, až se z nich kouří…

Nejste sami, takto o svou kštici „pečuje“ spousta žen. Zkuste ale trochu ubrat, minimálně na teplotě. Vysoké teploty totiž vlasy výrazně vysušují, což vede ke třepení, vypadávání a lámání.

V ideálním případě na fén, žehličku i kulmu úplně zapomeňte. Pokud se bez nich ale neobejdete, nastavujte na nich vždy ty nejnižší teploty a používejte ochranné stylingové přípravky.

5. Vyhněte se ucpávání vlasových folikul

Folikuly ucpávají různé nečistoty, mastnota ale i zbytky vlasové kosmetiky. Důsledkem je zpomalení růstu vlasů.

Důležité je vlasové kořínky příliš nezatěžovat a pokožku hlavy udržovat v čistotě. Používejte kvalitní šampony, které vlasy dokážou vyživovat a zároveň jsou jemné k vlasovým vláknům.

S péčí to ale moc nepřehánějte, příliš časté mytí vlasů z nich totiž může odstranit přirozené oleje, které kštici udržují zdravou a hebkou. Ani ty nejjemnější vlasy nepotřebují umýt každý den, hrubším vlasům stačí umytí jednou až dvakrát týdně.

Když po umytí přidáte ještě vyživující masku na vlasy, ať už koupenou, nebo domácí výroby, můžete mít čisté svědomí, že pro rychlý růst vlasů děláte maximum.

Závěr

Teď už víte, jak vytvořit ideální podmínky pro rychlejší růst vlasů a můžete v klidu počkat na výsledek. Právě u vlasů ale platí, že kdo si počká, ten se dočká. Nečekejte zázraky na počkání a buďte trpěliví.

Nezapomínejte ani na klasické rady, jak své vlasy udržovat zdravé: nestahujte je gumičkou moc natěsno, v létě je chraňte před slunečním zářením, používejte šetrné gumičky, šampon i ostatní přípravky důkladně vymývejte a nezapomínejte na dostatek vitamínů a minerálů, bez kterých bude strádat vaše tělo i vlasy.