Příčiny lámání nehtů a tipy, jak tomu předejít

Martina Sznapková

Osnova:
Když tělu chybí vitamíny a minerály
Lámavé nehty jako projev nemoci
Plísně a kvasinky
Velká zátěž pro naše nehty
Hormonální výkyvy
Umělé nehty
Lámavé nehty jako přirozený projev stárnutí
Závěr

Nehty toho o vašem zdraví odhalují docela hodně. Stejně jako může začít ztrácet vlhkost pokožka, mohou o ni přicházet i nehty. Jsou pak více lámavé, suché a křehké. Bílé skvrny, rýhy, lámání, třepení, zkrátka všechno to, co vidíme na povrchu nehtu, má svůj původ už pod kůží.

Důležité je si uvědomit, že nejde o kosmetický, ale o zdravotní problém. Problémy s nehty jsou totiž jedním z prvních znamení, že vašemu tělu něco chybí nebo s ním je něco v nepořádku.

Pojďme si představit nejčastější příčiny lámaní nehtů a hlavně způsoby, jak tomu předejít.

Když tělu chybí vitamíny a minerály

Nedostatek vitamínů a minerálů je nejčastější příčinou nadměrného lámání nehtů. Jak ale poznat, které vitamíny nebo minerály vám chybí? Napoví stav vašich nehtů:

- Slabé nehty, které se snadno lámou, značí špatné vstřebávání živin v trávicím ústrojí nebo nedostatek zinku a hořčíku.
- Třepící se nehty s bílými tečkami nebo drobnými čárkami jsou znamením nedostatku zinku, vápníku, křemíku či vitaminů A, E, C a skupiny B.
- Když se lámou a třepí, jsou hrbolaté, bledé nebo svým tvarem připomínají lžičku, s největší pravděpodobností trpíte nedostatkem železa.

Proti problémům s nehty z těchto důvodů je jednoduchý recept – upravte svůj jídelníček! Pro pevné a silné nehty jsou důležité vitaminy A, C, E a skupiny B (hlavně B2, B5, B7 a B12).

Vitamin A najdete v rybách, špenátu nebo v brokolici. Vitamínu C není požehnaně jen v citrusových plodech, ale třeba také ve zdravém rakytníku. V mléčných výrobcích, listové zelenině, ořeších a semínkách zase najdete vitamín E. Na vitamíny skupiny B jsou bohatá vejce, mléčné výrobky, kvasnice nebo třeba chřest.

Pomoci si můžete také doplňky stravy, které bývají pro zdraví nejen nehtů, ale i vlasů a pokožky, šité doslova na míru.

Lámavé nehty jako projev nemoci

Lámavé nehty bývají jedním z projevů snížené funkce štítné žlázy. Štítná žláza totiž tvoří hormony, které ovlivňují celý metabolismus a tím pádem má vliv také na nedostatečnou výživu nehtů. Při úspěšné léčbě, kdy se funkce štítné žlázy daří upravit, se začne lépe dařit i nehtům.

Další z onemocnění, které má vliv na zdraví nehtů, je anémie neboli chudokrevnost. Má více forem, jedna z nich je způsobena nedostatkem železa. Tělo není schopno vytvářet dostatek hemoglobinu a dochází k nedostatečnému okysličení organismu. Léčbu stanovuje lékař, ale trochu si můžete pomoci i sami, a to zvýšenou konzumací potravin bohatých právě na železo.

Plísně a kvasinky

Pokud jsou nehty lámavé a zároveň mají nažloutlou barvu, nemusí se jednat pouze o nedostatek vitamínů a minerálů, ale pravděpodobně se potýkají s nehtovou mykózou.

Toto plísňové onemocnění postihuje častěji nehty na nohou. Příčinou je pocení, vlhké prostředí a nedostatečná hygiena. Jde o porušení struktury nehtu mikroorganismy.

Plísně a kvasinky se velice snadno předávají na veřejných koupalištích, bazénech a v saunách. To, zda mykózu chytíte, nebo ne, hodně záleží na vaší imunitě.

Velká zátěž pro naše nehty

Používáte ochranné rukavice při mytí nádobí nebo úklidu, kdy si ruce namáčíte v teplé mýdlové vodě? A v zimě rukavice nosíte? Pokud se ke svým rukám a nehtům nechováte příliš šetrně, není se čemu divit, když nehty nevypadají zrovna zdravě.

Voda a saponáty totiž mají vysušující efekt, stejně jako mráz či studený vítr. Zdravé nehty sice bývají hodně odolné, ale nevydrží všechno, snažte se je chránit a nevystavovat zbytečné zátěži.

Stačí používat rukavice, jak při úklidu, tak v zimě, nemýt si ruce příliš horkou vodou a při odlakování nehtů dávejte přednost odlakovači bez acetonu.

Hormonální výkyvy

Zejména v životě žen hrají hormony velkou roli. Dospívání, těhotenství, kojení nebo menopauza - právě tato období jsou plná hormonálních změn a někdy se může stát, že negativně ovlivní kvalitu vlasů a nehtů.

Vitamíny a minerály jsou zkrátka více potřeba jinde v těle a proto se nehty mohou začít více lámat. V tomto případě tolik nesázejte na regenerační laky na nehty a spíše se zaměřte na dostatek vitamínů a minerálů.

Umělé nehty

Spousta žen chce mít dokonalé nehty, a proto se rozhodnou pro gelové nebo akrylové. I když dnes už je jejich aplikace mnohem šetrnější než dřív, na kvalitě vlastním nehtům moc nepřidají. Přírodní nehty se totiž musí nejdříve zbrousit, což je oslabuje.

Kdo už umělé nehty jednou nosí, obvykle u nich zůstane dlouhé roky. Není se čemu divit, je těžké přestat, protože vlastní nehty jsou zničené a kdo chce perfektní manikúru, musí pak zůstat u umělých. Anebo vydržet, vlastním nehtům dodat potřebné látky a čekat, až se zase vrátí do normálu. Doplňky stravy tomu dokážou pomoci.

Lámavé nehty jako přirozený projev stárnutí

Spolu s věkem se snižuje kvalita nehtů. Bohužel i větší lámavost nehtů patří k přirozeným projevům stárnutí. To ovšem neznamená, že se s tím musíte doživotně smířit. I v tomto případě pomohou doplňky stravy, ideálně přírodní. Dodají tělu potřebné vitamíny a minerály a nehty si zachovají svou kvalitu.

Závěr

Nejčastější příčiny lámaní nehtů většinou mají jednoduché řešení. Své nehty nevystavujte zbytečné zátěži a chraňte je, dbejte na dostatek vitamínů a minerálů a vsaďte na přírodní kosmetiku i manikúru.

S lámavými nehty se rozhodně nemusíte smířit, řešte tento problém, nejen proto, že lámavé nehty jsou od dokonalé manikúry na hony vzdálené, ale i proto, že mohou odhalit onemocnění.