Jak v létě správně pečovat o pleť

Martina Sznapková

Osnova:
1. Pokožku hydratujte
2. Nezapomínejte na peeling
3. Chraňte tvář před sluncem
4. Méně make-upu může v létě znamenat více
5. Dejte pozor na pigmentaci
6. Hydratujete pomocí kyseliny hyaluronové
7. Doplňujte vitamin C
8. Nezapomínejte na rty
9. Podpořte pleť i vnitřně
10. Udržujte svou pleť v čistotě
Závěr

Dovolená, slunce, opálení, spousta času stráveného venku, ale také pocení, klimatizace, nebezpečné sluneční záření nebo třeba slaná či chlorovaná voda. To je léto, pro mnohé nejoblíbenější období roku, ve kterém ale naše pokožka dostává pěkně zabrat.

Teplé počasí pro pleť znamená spoustu problémů v podobě nadměrného pocení, ztráty hydratace, většího znečistění i silnější náchylnosti k tvorbě infekcí.

Pleť na obličeji je navíc tou nejvíce ohroženou částí kůže z celého našeho těla. Ani při tom nejsilnějším slunci ji nezahalujeme, a tak je mnohem více vystavována nejen jeho záření, ale i všem vnějším vlivům. Navíc je mnohem pórovitější, tenčí a má větší množství mazových žláz.

Abyste se vyhnuli potížím, stačí po celé léto dodržovat několik jednoduchých pravidel.

1. Pokožku hydratujte

Voda ovlivňuje všechny procesy v lidském těle včetně vzhledu pokožky. A právě vodu potřebujeme v létě jako sůl! Díky optimální hydrataci je umožněna správná funkce enzymů a je podporován proces regenerace pleti.

Hydratovat pleť je nutné vnější i vnitřní formou. Je zkrátka třeba používat vhodné krémy, ale také doplnit do těla vodu, kterou ztrácí dýcháním, vyměšováním a pocením. Nepijte, až když dostanete žízeň. Ideální je pít častěji po menších dávkách a vycvičit tak sebe i tělo na časté doplňování tekutin.

V létě by se pleť neměla trápit pod hutným krémem na olejové bázi, který by v horkém počasí mohl ucpávat póry a mastit ji. Volte lehčí krém na bázi vody, který pokožce poskytne dostatek vláhy, ale nezatíží ji. Ideálním základem pro letní den je hydratační krém s SPF faktorem alespoň 15.

2. Nezapomínejte na peeling

Pravidelná exfoliace neboli peeling je potřebný hlavně pro ty, kterým se v létě mastí pleť. Dokáže vyčistit póry a odstranit přebytečnou mastnotu způsobující akné.

Normální pokožka by měla snést peeling i 2x až 3x týdně, citlivější pleti ho dopřejte pouze jednou týdně, a to pomocí šetrných přípravků.

3. Chraňte tvář před sluncem

Pokud nechcete, aby váš obličej „zdobily“ předčasně vrásky, nezapomínejte používat opalovací krém! Denní krém s ochranným faktorem je výborný pro každodenní použití. Když ale trávíte čas u vody, sportujete nebo jste celý den venku, použijte i opalovací krém, a to nejméně s ochranným faktorem 30.

Pořiďte si takový, který chrání před ultrafialovým UVA a UVB zářením a při pobytu na slunci se krémujte každé dvě hodiny. Nejvíce nebezpečné je slunce mezi 11. a 15. hodinou, v této době se mu ideálně vyhněte.

4. Méně make-upu může v létě znamenat více

Pleť se potí a pod hrubou vrstvou make-upu se doslova dusí. Hutný make-up má navíc v létě tendenci se roztékat. Pamatujte na pravidlo, že čím větší horko, tím míň vrstev na obličeji.

Nechte pleť dýchat a zkuste si vystačit s tónovaným opalovacím krémem. Menší flíčky či jiné nedokonalosti zamaskujte korektorem.

5. Dejte pozor na pigmentaci

Nepěkné hnědé skvrny, tzv. hyperpigmentace, na těle jsou nejčastějším problémem, který ženy kromě vrásek řeší. Jsou jednou ze známek stárnutí, ale nejčastějším důvodem jejich vzniku je nadměrné vystavování se slunečnímu záření a nedostatečná péče o pleť.

Poškození způsobené UV zářením hrozí po celý rok, nepravidelná pigmentace se ovšem nejvíce zhoršuje v létě. Základním receptem na pigmentové skvrny je prevence – důsledné používání opalovacích krémů a střídmé vystavování slunci.

6. Hydratujete pomocí kyseliny hyaluronové

Kyselina hyaluronová je velikým pomocníkem při udržování vlhkosti v pleti. Její velkou předností je skutečnost, že silně váže vodu. Proto je součástí mnoha kosmetických přípravků. Ideální je používat ji ve větší koncentraci, třeba ve specializovaných sérech.

7. Doplňujte vitamin C

Vitamin C působí jako pleťová vzpruha. Je silným antioxidantem při ochraně před volnými radikály, pomáhá předcházet tvorbě pigmentových skvrn a podporuje produkci kolagenu.

8. Nezapomínejte na rty

Častou chybou v letní péči o pleť je zapomínání na rty. Na rtech se totiž nejdříve objeví známky dehydratace organismu i spálení pokožky.

Opalovací krém proto používejte i na rty, za vyzkoušení rozhodně stojí i ochranný balzám s SPF faktorem.

9. Podpořte pleť i vnitřně

Dobrou cestou, jak si v létě zajistit dostatek hydratace, vitaminů i přirozeného opálení, je podpora v podobě doplňků stravy. Vybírejte vždy podle složení a zaměřte se na přírodní produkty bez vedlejších účinků.

10. Udržujte svou pleť v čistotě

Pokožce nesvědčí nečistoty ani pot, proto je na svém obličeji dlouho nenechávejte. Krátká a vlažná sprcha v létě navíc osvěží. Pokud jste odvážní a zvládnete i studenou sprchu, tělo se vám odvděčí tím, že nastartuje krevní oběh, zpevní pokožku a dodá jí zdravý narůžovělý vzhled. Na horkou vodu v létě rovnou zapomeňte – vysušuje kůži a připravuje pokožku o lipidy.

Závěr

Každé roční období má svá specifika a péče o pleť by se tak měla měnit spolu s počasím. To, co nám vyhovuje v zimě, může v létě nadělat pěknou paseku!

Měňte kosmetiku i způsob péče o pleť spolu s šatníkem. Tak jako se vy nechcete v létě potit ve svetru, nechce vaše pleť trpět pod vrstvou silného make-upu.