Jak správně pečovat o své ruce

Martina Sznapková

Osnova:
Péče o ruce začíná jejich mytím
Ruce si krémujte opravdu často
Pravidelný peeling se vyplatí
Používejte opalovací krém i na ruce
Chraňte se rukavicemi
Nezapomínejte ani na nehty
Závěr

Ruce neustále namáháme, přesto péči o ně nevěnujeme zdaleka tolik pozornosti, jako třeba péči o pleť. Přitom jsou naší vizitkou a velice dobře jde na nich vidět nejen stárnutí, ale i stav našeho zdraví, nebo to, jak o sebe pečujeme.

Mimochodem, známky stárnutí se na rukou projevují dříve, než na obličeji. A už jen to je pádný důvod k tomu věnovat jim zaslouženou pozornost.

Péče o ruce začíná jejich mytím

Mytí rukou je samozřejmostí, které se však „díky“ pandemii věnovalo více pozornosti. Najednou se začalo řešit, jestli si ruce myjeme správně, dostatečně často a dlouho nebo jak je vysoušíme.

Důkladná a častá hygiena rukou je skutečně důležitá. Přílišná péče nebo zbytečně horká voda ale může vysušovat pokožku. Dezinfekční gely, které jsou teď dostupné doslova na každém rohu, pak dílo dokončí a pokožku vysuší ještě více.

Proto k mytí používejte vlažnou vodu a kvalitní mýdlo, nejlépe takové, které má neutrální pH nebo pH v rozmezí 5–7. Nezapomeňte opláchnout opravdu všechno mýdlo. Při sušení ruce moc nemněte, a pokud je to možné, vyhněte se vysoušečům rukou.

Jestli používáte dezinfekční gely, nezapomínejte ruce také hydratovat kvalitním krémem.

Ruce si krémujte opravdu často

Pokud vám to situace dovolí, krémujte si ruce klidně po každém mytí. Při nejmenším ovšem ráno, večer a vždy, když máte pocit suché kůže.

Ruce potřebují jinou péči než zbytek těla, proto není jedno, jestli použijete tělový krém, nebo krém na ruce. Přes den a hlavně v létě a na jaře sahejte po lehčím krému, který se snadno vstřebá a nezanechá mastný film. V ideálním případě by měl mít i UV filtr.

Na noc používejte krémy hutnější, s obsahem aktivních látek, které pomáhají proti stárnutí. Jestli chcete účinek ještě více podpořit, ruce si nakrémujte silnější vrstvou a navlečte si bavlněné rukavice.

Ve složení kvalitního krému na ruce by nemělo chybět bambucké máslo, vitamín E, glycerin a esenciální oleje. Pokud chcete mladistvý vzhled rukou, volte krémy s antioxidanty a ovocnými kyselinami, které podpoří tvorbu kolagenu.

Pravidelný peeling se vyplatí

Peeling pomáhá odstranit odumřelé buňky a zjemňuje pokožku. Je jedno, zda použijete speciální peeling nebo si ho vyrobíte doma, na kůži bude mít vždy výborný vliv a vyhlazující efekt.

Receptů na domácí peeling je celá řada a jsou jednoduché, například stačí smíchat tři lžíce olivového oleje se dvěma lžícemi cukru. Vzniklou pastu jemně vmasírujte do rukou a opláchněte vlažnou vodou.

Peeling rukou proveďte jednou týdně, ruce tak udržíte měkké a zdravé. Celý proces dovedete k dokonalosti, když si předtím umyjete ruce hydratačním mýdlem.

Používejte opalovací krém i na ruce

Stejně jako pokožka po celém těle jsou i ruce citlivé na poškození sluncem, navíc právě na nich často vznikají tmavé skvrny. Opalovací krém aplikujte i po mytí rukou, nebo si rovnou pořiďte denní krém se SPF faktorem, přes léto minimálně SPF 30.

Chraňte se rukavicemi

A to platí jak pro ty klasické, které nosíme v zimě, tak pro gumové, které je dobré používat při úklidu.

Ne každý používá gumové rukavice při tak rutinních činnostech, jako je mytí nádobí, úklid nebo práce na zahradě. Všechny tyto činnosti jsou ale pro pokožku rukou velkou zátěží. Nesvědčí jim namáčení do teplé mýdlové vody ani chemické přísady čisticích prostředků.

Velký nápor pro kůži znamená zimní období. Chlad a vítr vysušují pokožku, která pak potřebuje ještě více hydratovat. Rukavice poskytnou výbornou ochranu, která zároveň příjemně zahřeje.

Nezapomínejte ani na nehty

Pamatujte na to, že stejnou pozornost jako pokožka rukou si zaslouží i nehty, jejich lůžka a kůžička okolo nich. Stejně jako kůže mohou i nehty trpět dehydratací, navíc se na nich snadno projeví nedostatek aminokyselin, minerálů a vitamínů (A, B a E) v organismu. Nehty mohou být lámavé, třepí se nebo mají skvrny či vady na svém povrchu. Jsou náchylnější k záděrům i infekcím.

Při krémování nezapomínejte ani na nehty, krém vmasírujte nejen do dlaní a hřbetů, ale i do jemné kůžičky okolo nehtů. Pokud vaše nehty nejsou zrovna v kondici, vyzkoušejte doplňky stravy nebo třeba speciální olej na nehtovou kůžičku.

Nehty stříhejte nejlépe po koupeli, kdy jsou měkké. Naopak s pilováním chvíli počkejte a postupujte od krajů nehtu ke středu. Pilujte vždy jedním směrem a nepřejíždějte po okraji nehtu tam a zpět. Kůžičku nikdy neodstříhávejte, ale zatlačujte pomocí manikúrní tyčinky.

Závěr

Ruce jsou nedílnou součástí všeho, co děláme. A ani si neuvědomujeme, jak velkou daň si na nich naše nejrůznější aktivity vybírají. Zkuste se večer zamyslet nad tím, čím vším si během dne vaše ruce prošly. Nad tím, jak je důležité o ně pečovat, už jistě nebudete pochybovat.