Jak správně pečovat o nehty

Martina Sznapková

Osnova:
Pojďme si představit pár tipů, které vám s péčí o nehty pomohou
1. Strava je základ
2. Vyzkoušejte doplňky stravy
3. Hydratujte nehty i kůži v jejich okolí
4. Používejte rukavice
5. Správně si nehty pilujte
6. Používejte správné nástroje
7. Používejte odlakovače bez acetonu a formaldehydu
8. Starejte se správně o kůžičku kolem nehtů
Závěr:

Ruce toho o nás ostatním hodně prozradí. Drsné ruce značí fyzickou práci, pevný stisk zase silnou osobnost. Stačí jediný pohled na naše nehty a ihned jde poznat, jestli o sebe pečujeme, zda býváme nervózní, jestli kouříme nebo nám chybí nějaké vitamíny.

Kvůli krásným a upraveným nehtům nemusíte do salonu, stačí se zbavit špatných návyků a o nehty správně pečovat.

Pojďme si představit pár tipů, které vám s péčí o nehty pomohou

1. Strava je základ

To co jíme a hlavně jestli v těle máme dostatek vitamínů a minerálů se odráží i v kvalitě nehtů. Podobně jako pokožka nebo vlasy jsou nehty zrcadlem celkové kondice našeho organismu.

Zhoršení jejich stavu, větší lámavost, skvrny nebo třepení mohou být prvním znamením toho, že našemu tělu chybí důležité živiny.

V tomto ohledu je klíčový vitamín B7, zvaný biotin. Zaslouženě se mu říká vitamín krásy, přispívá totiž ke krásným vlasům, pokožce i kvalitním nehtům, u kterých zabraňuje třepení a lámání. Pokud chcete tělu dodat co nejvíce biotinu, jezte játra, vajíčka, avokádo, droždí nebo květák.

Pro zdraví nehtů jsou nepostradatelné i další vitamíny ze skupiny B. B12 podporuje vstřebávání železa, čímž snižuje lámavost nehtů. B9 zase brání vzniku záděrů.

Pokud tělu chybí zinek, projeví se to zhoršeným stavem nehtové ploténky a na nehtech se objeví bílé skvrny. Najdeme ho v rybách, vejcích, cizrně, sóji nebo v mandlích.

Lámou se vám nehty? Možná vám chybí vápník! Jezte více mléčných výrobků a zeleniny. Pro nehty je důležité také železo, které je bohatě obsaženo v brokolici, špenátu, ovesných vločkách nebo játrech. Jeho nedostatek poznáte bledými, křehkými a hrbolatými nehty.

2. Vyzkoušejte doplňky stravy

Žijete a jíte zdravě, přesto máte pocit, že by vaše nehty mohly být v lepší kondici? Můžete svému tělu trochu pomoct a potřebné látky získat z doplňků stravy.

Řada doplňků stravy obsahuje vitamíny, minerály a prvky, které napomáhají zlepšení stavu nejen nehtů, ale i vlasů a pokožky. A poté je dále udržují v dobré kondici. Nejsou tak náročné na užívání jako kosmetické přípravky a i proto jsou čím dál tím oblíbenější nejen u žen, ale i u mužů.

3. Hydratujte nehty i kůži v jejich okolí

Krémujete si ruce i několikrát denně, soustředíte se na dlaně a okolí nehtů přehlížíte? Zkuste tento rituál trochu změnit a nehty nevynechávat. Hydratované nehty totiž nejsou suché, méně se lámou a kůžička kolem nich se tolik nezatrhává.

Vše dovedete k dokonalosti, když přímo na nehty a jejich okolí použijete některý ze zdravých olejů, které nehtům navíc dodají živiny. K podpoře růstu je výborný ricinový olej, který nehtům poskytuje hned dvojí účinek – působí na samotný nehet i okolní pokožku.

Velice dobře poslouží i olivový olej a chybu neuděláte dokonce ani s obyčejnou lékárenskou vazelínou. Na trhu je také celá řada produktů určených přímo pro hydrataci nehtů a jejich okolí. Stačí si jen vybrat…

4. Používejte rukavice

A to platí jak pro ty klasické, které nosíme v zimě, tak pro gumové, které je dobré používat při úklidu.

Ne každý používá gumové rukavice při tak rutinních činnostech, jako je mytí nádobí, úklid nebo práce na zahradě. Všechny tyto činnosti jsou ale pro nehty velkou zátěží. Nesvědčí jim namáčení do teplé mýdlové vody ani chemické přísady čisticích prostředků.

Velký nápor pro kůži a nehty znamená zimní období. Chlad a vítr vysušují pokožku i nehty samotné, ty jsou pak lámavější a potřebují ještě více hydratovat. Rukavice jim poskytnou výbornou ochranu, která zároveň příjemně zahřeje.

5. Správně si nehty pilujte

Právě pilování nehtů je jedním z případů, kdy nesprávnou péči můžeme napáchat víc škody než užitku. Nikdy netahejte pilníkem tam a zpět, tím se nehet třepí! Správný postup je pilování v jednom směru.

Po koupeli nebo sprše na pilník zapomeňte, nehty jsou změklé a náchylné k lámání. Namísto toho je právě po koupeli vhodná doba k opatrnému stříhání nehtů do obloučku.

6. Používejte správné nástroje

Není pilník jako pilník. Jestli chcete pro své nehty jen to nejlepší, zapomeňte na ten kovový. Nahraďte ho skleněným nebo papírovým, ideálně o hrubosti 280-240. Čím je toto číslo vyšší, tím je pilník jemnější.

Vyzkoušet můžete i leštící pilník, který se používá na zahlazení nehtu na povrchu a u okrajů. Pracujte s ním ale velmi opatrně, aby se vrchní vrstva nehtu nenarušila více, než by měla.

Pro odstranění nečistot pod nehty používejte namísto kovových nástrojů raději kartáč na nehty. Dobře poslouží i obyčejný kartáček na zuby. Nůžky nebo jiné kovové nástroje, které jsou často součástí kapesní manikúry, mohou poškodit kůži a napomoci tak vzniku záděru nebo zánětu.

7. Používejte odlakovače bez acetonu a formaldehydu

Látky aceton a formaldehyd, které bývají součástí některých odlakovačů, nehty vysušují a způsobují jejich slábnutí a třepení. Namísto toho sáhněte po šetrném odlakovači založeném na bázi acetátu.

Nehty odlakovačem nepolévejte, ani je do něj nenamáčejte. Aplikujte ho jen pomocí vatového tamponku.

8. Starejte se správně o kůžičku kolem nehtů

Kůžičku okolo nehtu nikdy nestříhejte! Pokud potřebuje trochu upravit, do nehtu ji vždy zatlačujte. Málokdo umí odhadnout množství kůžičky, kterou může odstranit. Vznikají pak nepříjemné záděry, které se mohou podebrat a způsobit zánět.

Závěr:

Kousání nehtů, odtrhávání kůžičky, žloutnutí nehtů kuřáků, odlupování laku nebo dokonce gelu na nehty… to jsou asi ty nejčastější zlozvyky, které na svých nehtech pácháme.

Mít krásné nehty, to není jen o péči a perfektní manikúře, ale hlavně o odstranění zlozvyků. Pokud se některé týkají i vás, buďte na sebe přísní a na své nehty šetrní.