Nacházíte se zde: Úvod Blog Vlasy Vyvážená strava, základ pro krásné vlasy a pevné nehty

Vyvážená strava, základ pro krásné vlasy a pevné nehty

Martina Sznapková
23. 8. 2022
Vyvážená strava, základ pro krásné vlasy a pevné nehty

Osnova:
Vitamin A
Vitamin B2
Vitamin C
Biotin
Zinek
Pestrá strava jako základ
Základem krásy je i voda
Závěr

I když kosmetické produkty slibují (a některé skutečně umí) zázraky, základ zdravých a krásných vlasů, nehtů i pleti je ve výživě. Třepící se vlasy, lámavé nehty, popraskané žilky, opary, suchá pleť, koutky nebo třeba opary. Všechny tyto vady na kráse může mít na svědomí právě nevyvážený jídelníček.

Jestli se s některou z nich potýkáte, je potřeba si uvědomit, že vás nezachrání ani ta nejdražší kosmetika. Je prostě potřeba začít jíst zdravě a pestře.

Abyste byli celkově ve formě a cítili se dobře, je třeba tělu pravidelně dodávat potřebnou dávku vitaminů a minerálů. Jak se jejich nedostatek ve výživě projevuje?

Vitamin A

Projevem nedostatku vitaminu A je suchá, bledá, pigmentovaná kůže se sklonem k tvorbě šupin. Lidé s nedostatkem vitaminu A mají také horší průběh akné, jejich vlasy jsou suché a nehty lámavé.

Vitamin A najdeme buď v živočišných potravinách, jako jsou játra, žloutky či mléčné produkty, nebo ve formě provitaminů - karotenoidů přítomných v zelenině a ovoci, hlavně v mrkvi, petrželi, rajčatech, špenátu či meruňkách a dalších druzích barevného ovoce.

Vitamin B2

Pociťujete někdy pálení a svědění rtů, úst nebo i plosek nohou? Právě takto zvláštně se může projevit nedostatek vitaminu B2. Dalším z projevů jsou ekzémy. Vitamin B2 nalezneme v mase, mléce, vejcích, játrech a ledvinách, obilných klíčcích, droždí, luštěninách a obilninách.

Vitamin C

Vitamin C je důležitý pro tvorbu kolagenu. Jeho nedostatek se projevuje špatným hojením ran, objevuje se také tzv. hyperkeratóza. Hyperkeratóza je hrubnutí kůže, které je způsobeno nadměrnou akumulací keratinu ve vnějších vrstvách kůže. Kůže je zrohovatělá, má sklony k praskání a objevuje se tam, kde dochází k největší zátěži - typicky na patách. Vyskytnout se může ale také na rukou či na tvářích, kde má podobu malých hrbolků připomínajících husí kůži.

Lidé s nedostatkem vitaminu C mají většinou křehké nehty se sklonem k štěpení.

Hlavními zdroji jsou ovoce, zejména jižní, a zelenina. Mezi nejbohatší zdroje patří černý rybíz, kiwi, papája, citrusové ovoce. Ze zeleniny pak paprika, květák, brokolice a kapusta.

Biotin

Biotin, nebo také vitamin B7, najdeme ve většině doplňků stravy právě pro krásu nehtů, vlasů a kůže. Jeho nedostatek se projevuje lámáním nehtů, třepením vlasů i záněty kůže.

Nejbohatším zdrojem jsou kvasnice, játra, ledviny a hovězí maso, vaječný žloutek, sója, ořechy, luštěniny, obiloviny a houby.

Zinek

Zinek stejně jako vitamin C podporuje hojení ran, proto je jeho nedostatek spojen právě s jejich zhoršeným hojením. Dalším projevem může být vypadávání vlasů.

Zdroje bohaté na zinek jsou červené maso, obiloviny, luštěniny a semena obecně. Střední obsah zinku mají mouky, loupaná rýže, kuřecí a vepřové maso. Nízký obsah zinku najdeme v rybách, kořenové zelenině, bramborech, listové zelenině a ovoci.

Vyvážená a pestrá strava jako základ

V jídelníčku, který přispívá ke zdraví a kráse by měla panovat především pestrost! Aby tělu nechyběly žádné vitaminy, minerály ani stopové prvky, musí být strava vyvážená.

I když jsou obchody plné dovážených potravin a ani v zimě není problém sehnat vlastně cokoliv, snažte se jíst co nejvíce sezonního ovoce i zeleniny. Důležité jsou také bílkoviny – vejce, sýry, tvaroh, maso i ryby, jak mořské tak sladkovodní. Velký význam má také dostatečný příjem energie.

Základem krásy je i voda

Krásné vlasy, nehty i kůže potřebují dostatek hydratace. Komu by se líbila suchá šupinatá pleť nebo roztřepené vlasy bez života?

Dehydratace stojí za různými kožními problémy, protože je suchá kůže náchylnější k podráždění i předčasnému stárnutí. Nedostatek tekutin negativně ovlivňuje i podkoží a může tak zapříčiňovat tvorbu celulitidy.

Potřeby každého člověka jsou individuální, a to platí také o potřebě vody. Ideálně by ale lidé měli vypít kolo 2 – 3 litrů čisté vody.

Nejen s výživou, ale i s hydratací pomohou zdravé tuky, které najdeme v oříšcích, rostlinných olejích i ovoci a zelenině, dále je obsahují například avokádo, jahody, salátové okurky, ostružiny či meloun.

Závěr

Teď víte, jaký má jídelníček vliv na krásu. Neméně důležité je ale také znát faktory, které dokážou snahu o krásnou pleť, nehty či vlasy zhatit. Jde o alkohol, kouření, stres a nedostatek pohybu a spánku.

Zpět na přehled

Mohlo by Vás zajímat...

Jak mít husté vlasy? Tipy pro docílení hustějších vlasů

18. 10. 2022

Krásné, pevné, lesklé, zdravé a hlavně husté vlasy. To je sen snad každé ženy a nejednoho muže. Někdo zdědil husté vlasy v genetické výbavě, každý ale takové štěstí nemá. Jak docílit husté hřívy a jak se o ni správně starat?

Přečíst článek

Objednejte si svou každodenní
dávku sebevědomí a krásy

 
Balení na měsíc (60 tablet)

Balení na měsíc (60 tablet)

Doprava zdarma

Doprava zdarma

Garance spokojenosti nebo vrácení peněz

Garance spokojenosti nebo vrácení peněz

 

Jednorázový nákup

Jednorázový nákup
na zkoušku - doručení zdarma po celé ČR
649 Kč za celé balení

Výhodné měsíční předplatné

Výhodné měsíční předplatné
přímo do schránky – kdykoliv zrušíte
569 Kč za celé balení Každý měsíc ušetříte 80 Kč

Otázky a odpovědi

Co je NICELIS®? +

NICELIS® je přírodní doplněk stravy, který je vyráběný a certifikovaný v České republice. Díky svému složení zajišťuje zdravé vlasy, nehty a pleť. Podporuje růst vlasů, zabraňuje jejich vypadávání a přispívá k celkovému zdraví vašich vlasů, nehtů a pokožky.

Jak často a kdy by se měl NICELIS® užívat? +

Pro co nejlepší výsledky užívejte NICELIS® dvakrát denně, vždy jednu tabletu ráno a druhou večer, nejlépe během jídla, nebo 15 minut po jídle. Je možné užívat i obě tablety produktu NICELIS® ráno.

Opravdu to funguje? +

I když jsou účinky každého doplňku stravy individuální, dáme ruku do ohně za to, že NICELIS® opravdu funguje. Svým složením patří mezi nejlepší produkty v Česku a při vývoji jsme nezapomněli na žádnou účinnou látku, která má osvědčené účinky na zdravé vlasy, nehty a pleť. Náš produkt navíc obsahuje i Astaxanthin, což je jeden z nejsilnějších antioxidantů na trhu.

Kdy uvidím první výsledky? +

Jako u každého doplňku stravy je potřeba dlouhodobé užívání pro opravdu viditelné výsledky. Nicméně dle našich zkušeností je možné vidět zlepšení již po prvních 50-60 dnech užívání produktu NICELIS®.

Je možné užívání kapslí dlouhodobě, nebo si musím dát pauzu? +

Ano! NICELIS® je přírodní doplněk stravy bez vedlejších účinků, je tedy možné jej užívat dlouhodobě bez nutnosti pauzy.

Co se stane, když přestanu NICELIS® užívat? +

Po skončení užívání se nedostaví žádné vedlejší účinky. Samozřejmě po delším neužívání se může kvalita vlasů vrátit do doby před užíváním produktu NICELIS®.

O nás

Naším cílem bylo vytvořit kvalitní produkt a služby okolo něj, které pomáhají dělat život lepší či jednodušší. Produkt, za který se nikdy nebudeme stydět a který budeme sami používat. Naší prioritou jsou především spokojení zákazníci. Spokojenost kupujícího je vždy na prvním místě, protože víme, že nejlepší reklama je vždy pozitivní recenze či doporučení spokojeného zákazníka.

Více o nás

Nahoru