Nacházíte se zde: Úvod Blog Vlasy Vypadávání vlasů u žen: Příčiny, řešení a prevence

Vypadávání vlasů u žen: Příčiny, řešení a prevence

Martina Sznapková
14. 6. 2022
Vypadávání vlasů u žen: Příčiny, řešení a prevence

Osnova:
Příčiny nadměrného vypadávání vlasů
Hormonální změny
Těhotenství a porod
Špatné stravovací návyky
Některé léky
Fyzická zátěž a stres
Kožní onemocnění a lupy
Alopecie
Jak vypadávání vlasů řešit?
Hledejte příčinu
Šampony proti padání vlasů
Masáž hlavy
Prevence jako cesta ke krásným vlasům
Závěr

Každý den nám vypadne 50 až 100 vlasů, je to přirozený jev spojený s jejich obnovou. Pokud ale denně přijdeme o vlasů více, můžeme mluvit o nadměrném vypadávání. Samozřejmě, že vlasy, které denně vypadnou, není možné spočítat. Dobrým ukazatelem ale může být větší množství vlasů v hřebenu nebo třeba na polštáři.

Pokud jsou zachovány vlasové folikuly, tak vlasy po vypadnutí znovu dorostou. Za jak dlouho to ale bude, je u každé z nás individuální. Vlasy totiž procházejí třemi fázemi růstu a každý vlas se v danou chvíli nachází v jiné fázi. Díky tomu dochází k jejich postupné obnově.

Příčiny nadměrného vypadávání vlasů

Vlasy mohou nadměrně vypadávat z různých příčin. Na svědomí je mohou mít nemoci, hormonální změny, některé léky, nadměrná fyzická zátěž nebo třeba špatné stravovací návyky.

Někdy je vypadávání nevratné (jako třeba v případě androgenetické alopecie ženského typu), v jiných případech je zvýšené vypadávání vlasů jen dočasné.

Mezi nejčastější příčiny nadměrné ztráty vlasů u žen patří:

Hormonální změny

Hormonální změny jsou jednou z nejčastějších příčin vypadávání vlasů. Hormony obecně naše tělo výrazně ovlivňují, své o tom vědí zejména ženy v menopauze. Dochází u nich k poklesu ženských hormonů estrogenů, což může způsobit právě nadměrné padání vlasů. Řešením mohou být různé doplňky stravy i změna životního stylu.

Větší ztráty vlasů si mohou všimnout i ženy, který vysadily hormonální antikoncepci nebo přešly na jiný typ antikoncepce.

Těhotenství a porod

Většina žen si v těhotenství ani nevšimne, že jim vlasy rostou rychleji. Zato jejich pozornosti obvykle neunikne, když jim vlasy začnou po porodu nadměrně vypadávat.

Na vině jsou opět hormony, které způsobí, že v těhotenství rostou vlasy rychleji. Fáze růstu vlasů tak trvá déle a jejich vypadávání nenastane ve stejnou dobu, jako obvykle. Po porodu se hormonální hladina vrátí k normálu, vlasy rostou zase normálně a všechny vlasy, které se v době těhotenství na hlavě nahromadily, začnou vypadávat.

Špatné stravovací návyky

Nevyvážená strava a zejména málo bílkovin může být příčinou vypadávání vlasů. Bílkoviny jsou totiž potřebné pro tvorbu nových vlasových buněk. Pro zdravý růst vlasů je také potřeba dostatek zinku, magnézia a vitamínu C. Důležité je také dodržovat pitný režim.

Některé léky

Naše vlasy nejčastěji ovlivňují léky na krevní tlak, štítnou žlázu, HIV, antidepresiva a některé léky užívané v průběhu chemoterapie.

Je možné, že se se ztrátou vlasů z této příčiny nemusíte smířit. Jestliže si po několika měsících od zahájení léčby konkrétním lékem všimnete, že vám vypadává více vlasů než dříve, informujete o tom svého lékaře. Lék může být možné nahradit jinou alternativou, nebo léčbu doplnit vitamíny na podporu růstu vlasů.

Fyzická zátěž a stres

Silný stres naše tělo vyčerpává stejně jako fyzická zátěž. Pokud prožíváte opravdu nelehké období, jako třeba rozvod, nebo nějakou zásadní životní změnu, je možné, že se může spustit přechodná stresová alopecie.

Tělo se vyčerpává, aby zvládlo těžkou situaci, a růst vlasů zastaví. Když se přestaneme stresovat, všechny vlasy, jejichž růst byl zastaven, začnou vypadávat.

Totéž se může stát při velké fyzické zátěži, výrazném úbytku váhy nebo po prožití silného traumatu.

Kožní onemocnění a lupy

Lupy jsou jednou z nejčastějších příčin vypadávání vlasů. Zanícená pokožka hlavy svědí a svádí ke škrábání, což může vést k nadměrnému vypadávání vlasů. Řešení je velice jednoduché – pořiďte si speciální šampon a kondicionér.

Pokud však trpíte nějakých kožním onemocněním, jako je třeba lupénka, poraďte se o léčbě s lékařem.

Alopecie

Alopecie je neinfekční onemocnění způsobující vypadávání vlasů a ochlupení. Pojem „alopecie“ prostě znamená padání vlasů. Alopecie není nakažlivá a existuje celá řada typů této nemoci. Způsobit ji mohou nevhodné postupy péče o vlasy, genetické předpoklady nebo třeba může jít o stav, kdy imunitní systém napadá vlasové folikuly.

Jak vypadávání vlasů řešit?

V první řadě je zapotřebí nalézt pravou příčinu problému. Někdy postačí počkat, až se uklidní hormony (například po porodu), jindy pomůže změna životního stylu nebo méně stresu.

Hledejte příčinu

Za vypadáváním vlasů ale může být třeba i porucha hormonů štítné žlázy. Spolehlivě to dovedou odhalit krevní testy, jejichž výsledky pomohou správně určit následnou léčbu.

V případě, kdy se nedaří zjistit příčinu nadměrného vypadávání vlasů, je možné podstoupit tzv. trichologické vyšetření, které díky sérii podrobných testů určí stav pokožky hlavy i samotných vlasů. Vyšetření odhalí, zda je vlas včetně kořínku dobře vyživován či zda ve vlasech nejsou mazotoky, lupy či bakterie, které brání růstu zdravých vlasů.

Šampony proti padání vlasů

Na trhu jsou běžně k dostání různé léčebné šampony a kondicionéry proti padání vlasů. Pokud se rozhodnete některé z nich vyzkoušet, sáhněte po přípravku s blokátory DHT.

Dihydrotestosteron (DHT) je hormon je zodpovědný za ztrátu vlasů u mužů. Kvůli DHT se vlasové folikuly smršťují a postupně produkují stále tenčí a jemnější vlasová vlákna. Vlasy postupně přestávají růst úplně a vypadávají. Přípravky s blokátory DHT tak potlačují hormon přímo v pokožce hlavy.

Masáž hlavy

Pravidelná masáž pokožky hlavy pomáhá stimulovat tok krve do vlasových kořínků, které díky tomu získávají více živin i kyslíku. Zlepšuje se tak vitalita vlasové pokožky a povzbuzuje růst vlasů.

Prevence jako cesta ke krásným vlasům

Díky speciálním šamponům a tužidlům na objem sice vlasy mohou vypadat krátkodobě lépe, problém ale neřeší. Ke skutečnému řešení je zapotřebí se zaměřit na vlasovou pokožku. Základem zdravých vlasů je totiž zdravá kůže, ve které vlasy rostou.

K tomu je potřeba dostatek konkrétních vitamínů a minerálů v těle. Ty získáváme stravou nebo prostřednictvím doplňků stravy. Nadměrné vypadávání vlasů bývá často způsobeno nedostatkem železa a zinku.

Zdraví vlasů a pokožky hlavy podpoříte konzumací brokolice, špenátu, mrkve a rybího tuku, masa, jater, obilovin, oříšků, ječných krup, pohanky a rýže. Pro posílení křehkých a lámavých vlasů je potřeba zvýšit příjem selenu a také aminokyseliny methionina.

Kosmetické přípravky aplikujte pravidelně a důsledně. O své vlasy se starejte a příliš to nepřehánějte s jejich barvením, fénováním nebo žehlením.

Závěr

S nadměrným vypadáváním vlasů se určitě nemusíte smířit. Existují doplňky stravy či vlasová séra, která podpoří zdravý růst vlasů a pomáhají udržet pokožku hlavy v kondici. Vypadávání vlasů navíc nemusí být jen kosmetický problém, ale může pomoci odhalit některá onemocnění.

Důležité je problém co nejrychleji řešit a s vypadáváním bojovat. Je totiž mnohem snazší zastavit vypadávání vlasů než znovu obnovit jejich růst.

Zpět na přehled

Mohlo by vás zajímat...

Víte, co vlasy potřebují? Podpořte jejich výživu zevnitř

26. 4. 2023
Když se řekne „vlasová péče“, jistě si jako první vybavíte šampón, kondicionér, masku na vlasy a další kosmetické produkty. Ta správná vlasová péče ale nepůsobí zvenku, nýbrž zevnitř. Co vaše vlasy k tomu, aby byly zdravé a krásné, opravu potřebují? Odpověď najdete v dnešním článku.

Přečíst článek

Vitaminy na vlasy - které pomohou s růstem a vypadáváním vlasů?

6. 2. 2023
Vlasy, nehty i pleť jsou jakýmsi barometrem fyzického i duševního zdraví. Právě na nich se nejvíce odráží to, co jíme, jak se cítíme a dokonce i to, jakými životními etapami procházíme. Málokdo si uvědomuje, že tím pravým klíčem ke kráse nejsou kosmetické produkty, ale dostatek vitaminů a minerálů.

Přečíst článek

L-Methionin a jeho účinky na vlasy, nehty a pleť

20. 1. 2023
Methionin je jednou z dvaceti aminokyselin, které naše tělo potřebuje ke správnému fungování. Ovlivňuje tvorbu bílkovin, mimo jiné také keratinu, základního stavebního kamene vlasů a nehtů.

Přečíst článek

Objednejte si svou každodenní
dávku sebevědomí a krásy

 
Balení na měsíc (60 tablet)

Balení na měsíc (60 tablet)

Doprava zdarma

Doprava zdarma

Garance spokojenosti nebo vrácení peněz

Garance spokojenosti nebo vrácení peněz

 

Jednorázový nákup

Balení na měsíc (60 tablet)

Jednorázový nákup
Jednorázový nákup - doručení zdarma po celé ČR
649 Kč za celé balení

Pravidelný měsíční odběr

Balení na měsíc (60 tablet) / zasílání každý měsíc

Výhodné měsíční předplatné
Pravidelně přímo do schránky – kdykoliv zrušíte
649 Kč 569 Kč za celé balení Každý měsíc ušetříte 80 Kč

Otázky a odpovědi

Co je NICELIS®? +

NICELIS® je přírodní doplněk stravy, který je vyráběný a certifikovaný v České republice. Díky svému složení zajišťuje zdravé vlasy, nehty a pleť. Podporuje růst vlasů, zabraňuje jejich vypadávání a přispívá k celkovému zdraví vašich vlasů, nehtů a pokožky.


Jak často a kdy by se měl NICELIS® užívat? +

Pro co nejlepší výsledky užívejte NICELIS® dvakrát denně, vždy jednu tabletu ráno a druhou večer, nejlépe během jídla, nebo 15 minut po jídle. Je možné užívat i obě tablety produktu NICELIS® ráno.

Opravdu to funguje? +

I když jsou účinky každého doplňku stravy individuální, dáme ruku do ohně za to, že NICELIS® opravdu funguje. Svým složením patří mezi nejlepší produkty v Česku a při vývoji jsme nezapomněli na žádnou účinnou látku, která má osvědčené účinky na zdravé vlasy, nehty a pleť. Náš produkt navíc obsahuje i Astaxanthin, což je jeden z nejsilnějších antioxidantů na trhu.

Kdy uvidím první výsledky? +

Jako u každého doplňku stravy je potřeba dlouhodobé užívání pro opravdu viditelné výsledky. Nicméně dle našich zkušeností je možné vidět zlepšení již po prvních 50-60 dnech užívání produktu NICELIS®.

Je možné užívání kapslí dlouhodobě, nebo si musím dát pauzu? +

Ano! NICELIS® je přírodní doplněk stravy bez vedlejších účinků, je tedy možné jej užívat dlouhodobě bez nutnosti pauzy.

Co se stane, když přestanu NICELIS® užívat? +

Po skončení užívání se nedostaví žádné vedlejší účinky. Samozřejmě po delším neužívání se může kvalita vlasů vrátit do doby před užíváním produktu NICELIS®.

O nás

Naším cílem bylo vytvořit kvalitní produkt a služby okolo něj, které pomáhají dělat život lepší či jednodušší. Produkt, za který se nikdy nebudeme stydět a který budeme sami používat. Naší prioritou jsou především spokojení zákazníci. Spokojenost kupujícího je vždy na prvním místě, protože víme, že nejlepší reklama je vždy pozitivní recenze či doporučení spokojeného zákazníka.

Více o nás

Nahoru