Nacházíte se zde: Úvod Blog Vlasy Co značí padání vlasů u žen a jak tomu předejít?

Co značí padání vlasů u žen a jak tomu předejít?

Martina Sznapková
28. 4. 2022
Co značí padání vlasů u žen a jak tomu předejít?

Osnova:
Proč vlasy vypadávají?
Příčiny vypadávání vlasů
Dědičné vypadávání vlasů
Věk
Alopecia areata
Léčba rakoviny
Hormonální změny
Těhotenství a porod
Špatné stravovací návyky
Léky
Špatné stravovací návyky
Příliš stažené vlasy
Kožní onemocnění a lupy
Fyzická zátěž a stres
Jak předcházet vypadávání vlasů
Závěr

Trápí vás vypadávání vlasů? Rozhodně v tom nejste sami, týká se až poloviny populace! Muži jsou na tom podstatně hůře, ztrátu vlasů pociťuje až 60 % z nich, u žen je to mnohem příznivější číslo, a to „pouhých“ 30 %.
Zdravému člověku vypadne denně zhruba 100 vlasů, po umytí to mohou být až tři stovky. Je to normální stav, nejde tak úplně o vypadávání, ale spíše o výměnu starých vlasů za nové. Pokud ale vypadává vlasů více, nacházíte více vlasů na polštáři nebo v hřebenu, začala se objevovat holá místa na pokožce nebo se nárazově výrazně zhoršila kvalita vašich vlasů, je dobré zpozornět a situaci začít řešit.

Proč vlasy vypadávají?

Hlavní příčina vypadávaní vlasů souvisí s pokožkou hlavy. Kolem vlasového kořínku se hromadí kolagen, který postupně tvrdne. To vede ke ztuhnutí a zcitlivění vlasového pouzdra, což zpomaluje výživu vlasu a zkracuje celý jeho životní cyklus. Dochází k tlaku na vlasový folikul, vlasy se proto stávají křehčími a mnohem snadněji vypadávají.

Příčiny vypadávání vlasů

Nejčastějšími viníky, kteří mohou za vypadávání vlasů, jsou geny a hormony. Vypadávání vlasů ale může být způsobeno také věkem, stresem, nemocí, nevhodnou péči či nezdravým životním stylem.

Zatímco za mužskou plešatost mohou nejčastěji geny nebo zvýšená hladina testosteronu, u žen je ztráta vlasů nejčastěji zapříčiněna hormonálními změnami v období puberty, těhotenství či menopauzy. Ženské vlasy bývají oproti těm mužským také daleko více namáhány třeba barvením, kulmováním nebo příliš častým stahováním do copu.

Dědičné vypadávání vlasů

Jedná se o nejčastější příčinu vypadávání vlasů po celém světě, kterému se odborně říká androgenní alopecie. Zkrátka jste k předčasnému vypadávání vlasů zdědili geny.

V mužské populaci se dědičné vypadávaní vlasů velmi často projevuje už okolo 20. roku života, ženy ztráta vlasů obvykle postihuje později.

Zatímco u pánského pokolení se androgenní alopecie nejčastěji projevuje zvětšujícími se kouty a řídnutím vlasů na temeni hlavy, u žen dochází k vypadávání a řídnutí vlasů na celé hlavě, nebo v oblasti nad čelem.

I s geny jde ale bojovat a při správné léčbě je možné vypadávání vlasů zpomalit a dokonce i nastartovat opětovný růst. Čím dříve je léčba zahájena, tím lépe funguje.

Věk

Spolu s věkem se růst vlasů zpomaluje a většina lidí si začne všímat vypadávání většího množství vlasů. Vlasy se ztenčují, ztrácejí barvu a jejich linie začíná ustupovat. Výsledkem je řídnutí vlasů.

Jedná se o přirozený jev, se kterým lze také bojovat. Pokud začnete řešit vypadávání vlasů brzy, jde proces zpomalit a některé přípravky umožňují i opětovný růst.

Alopecia areata

Alopecia areata je autoimunitní porucha. Imunitní systém těla napadá vlasové folikuly, což vede k vypadávání vlasů.

U tohoto typu onemocnění vypadává každému jedinci jiné množství vlasů. U někoho se tvoří lysiny na různých místech hlavy, jinému mohou vypadnout vlasy všechny. A rozdíly jsou i v tom, jaké následky alopecia areata má – u někoho je ztráta vlasů trvalá a u jiného jen dočasná.

Alopecie se častěji objevuje u žen, i když není jasné, proč tomu tak je. Úbytek ochlupení přitom nemusí postihnout jen hlavu, ale například může dojít i ke ztrátě obočí a řas.

Bohužel se nedá léčit. Její dopad ale mohou zmírnit a zároveň podpořit nový růst vlasů kortikosteroidy či imunoléčba.

Léčba rakoviny

Při léčbě rakoviny je vypadávání vlasů u mužů i žen jedním z častých vedlejších účinků. Ztráta vlasů obvykle postihuje pacienty, kteří musí podstoupit chemoterapii. Léky užívané při tomto procesu jsou velmi silné a kromě toho, že napadají rakovinové buňky, útočí i na další podobné buňky v těle. Nevyjímaje ty, které se nacházejí ve vlasových koříncích. Po chemoterapii tak vypadávají nejen vlasy, ale i chlupy a chloupky po celém těle.

Vlasy obvykle začnou znovu růst během několika měsíců po ukončení léčby. Lékař může nabídnout léky, které pomohou vlasům růst rychleji.

Hormonální změny

Puberta, těhotenství nebo menopauza, to jsou období plná výrazných hormonálních změn, které se projevují také ve kvalitě vlasů. Třeba v menopauze dochází k poklesu ženských hormonů estrogenů, což může způsobit právě nadměrné padání vlasů. Řešením mohou být různé doplňky stravy i změna životního stylu.

Větší ztráty vlasů si mohou všimnout i ženy, který vysadily hormonální antikoncepci nebo přešly na jiný typ antikoncepce.

Těhotenství a porod

Další období plné nejen hormonálních změn. Hormony způsobují, že v těhotenství rostou vlasy rychleji. Fáze růstu vlasů trvá déle a jejich vypadávání nenastane ve stejnou dobu, jako obvykle. Po porodu se hormonální hladina vrátí k normálu, vlasy rostou zase normálně a všechny vlasy, které se v době těhotenství na hlavě nahromadily, začnou vypadávat.

Špatné stravovací návyky

Nevyvážená strava a zejména málo bílkovin může být příčinou vypadávání vlasů. Bílkoviny jsou totiž potřebné pro tvorbu nových vlasových buněk. Pro zdravý růst vlasů je také potřeba dostatek zinku, magnézia a vitaminu C.

Pokud chcete mít krásné vlasy, zlepšete své stravovací návyky. Podpořit zdraví a růst svých vlasů můžete také potravinovými doplňky.

Léky

Naše vlasy nejčastěji ovlivňují léky na krevní tlak, štítnou žlázu, HIV a antidepresiva.

Jestliže si po několika měsících od zahájení léčby konkrétním lékem všimnete, že vám vypadává více vlasů než dříve, informujte o tom svého lékaře. Lék může být možné nahradit jinou alternativou, nebo léčbu doplnit vitamíny na podporu růstu vlasů.

Špatná péče o vlasy

Barvení, trvalá, fénování, kulmování nebo žehlení. Nic z těchto zkrašlovacích procedur ve skutečnosti vlasům vůbec nesvědčí. Naopak je poškozují, což časem může vést až k jejich vypadávání.

Pečujte o své vlasy šetrně a snažte se je co nejméně vystavovat vysokým teplotám.

Příliš stažené vlasy

Jestli vám hodně padají vlasy, dávejte si pozor na to, jak moc pevně utažený culík nosíte. Častý tlak, nebo spíš tah na vlasy prokazatelně způsobuje jejich vypadávání.

Kožní onemocnění a lupy

I když lze s lupy bojovat jednoduše speciálními šampony, jsou jednou z nejčastějších příčin vypadávání vlasů. Zanícená pokožka hlavy svědí a svádí ke škrábání, což může vést k nadměrnému vypadávání vlasů.

Léčba kožních onemocnění, jako je třeba lupenka, se už ale neobejde bez lékaře.

Fyzická zátěž a stres

Silný stres může spustit přechodnou stresovou alopecii. Tělo se vyčerpává, aby zvládlo těžkou situaci, a růst vlasů zastaví. Když se přestaneme stresovat, všechny vlasy, jejichž růst byl zastaven, začnou vypadávat.

Totéž se může stát při velké fyzické zátěži, výrazném úbytku váhy nebo po prožití silného traumatu.

Jak předcházet vypadávání vlasů

Základem zdravých vlasů je zdravá kůže, ze které vlasy rostou. A k tomu je potřeba dostatek konkrétních vitaminů a minerálů v těle. Zaměřte se na zdravou vyváženou stravu. V dnešní hektické době to ale někdy může být těžké. Vyzkoušet tak můžete i doplňky stravy, které podporují růst vlasů a většinou také pozitivně působí i na nehty a kůži.

O své vlasy se starejte, udržujte pokožku hlavy v čistotě, ale příliš to nepřehánějte s barvením, fénováním nebo žehlením. Vlasy moc často pevně nestahujte.

Pokud začnete pozorovat, že vaše vlasy vypadávají více, než dřív, hledejte včas příčinu!

Pokud hledáte doplněk stravy obsahující 23 prémiových a účinných látek v jednom produktu, vyzkoušejte 100% český přírodní produkt NICELIS bojující s vypadáváním vlasů a poškozenou pletí. Svým složením se jedná o jeden z nejsilnějších produktů na trhu a obsahuje i látku Astaxanthin, což je silný antioxidant až 6000x účinnější, než vitamín C. Přesvědčte se o síle tohoto produktu sami. Užijte si krásné a pevné vlasy bez vypadávání a zářivou pleť. Nyní v akci s dopravou zdarma po celé ČR.

Koupit NICELIS

Závěr

Vypadávání vlasů je problém, který nás dokáže stresovat a ovlivňovat naše sebevědomí. I když je „plešatění“ obecně známo jako mužská záležitost, s nadměrnou ztrátou vlasů se potýká i spousta žen a stále více jich dnes v tomto ohledu vyhledává pomoc.

Zpět na přehled

Mohlo by Vás zajímat...

Jak mít husté vlasy? Tipy pro docílení hustějších vlasů

18. 10. 2022

Krásné, pevné, lesklé, zdravé a hlavně husté vlasy. To je sen snad každé ženy a nejednoho muže. Někdo zdědil husté vlasy v genetické výbavě, každý ale takové štěstí nemá. Jak docílit husté hřívy a jak se o ni správně starat?

Přečíst článek

Objednejte si svou každodenní
dávku sebevědomí a krásy

 
Balení na měsíc (60 tablet)

Balení na měsíc (60 tablet)

Doprava zdarma

Doprava zdarma

Garance spokojenosti nebo vrácení peněz

Garance spokojenosti nebo vrácení peněz

 

Jednorázový nákup

Jednorázový nákup
na zkoušku - doručení zdarma po celé ČR
649 Kč za celé balení

Výhodné měsíční předplatné

Výhodné měsíční předplatné
přímo do schránky – kdykoliv zrušíte
569 Kč za celé balení Každý měsíc ušetříte 80 Kč

Otázky a odpovědi

Co je NICELIS®? +

NICELIS® je přírodní doplněk stravy, který je vyráběný a certifikovaný v České republice. Díky svému složení zajišťuje zdravé vlasy, nehty a pleť. Podporuje růst vlasů, zabraňuje jejich vypadávání a přispívá k celkovému zdraví vašich vlasů, nehtů a pokožky.

Jak často a kdy by se měl NICELIS® užívat? +

Pro co nejlepší výsledky užívejte NICELIS® dvakrát denně, vždy jednu tabletu ráno a druhou večer, nejlépe během jídla, nebo 15 minut po jídle. Je možné užívat i obě tablety produktu NICELIS® ráno.

Opravdu to funguje? +

I když jsou účinky každého doplňku stravy individuální, dáme ruku do ohně za to, že NICELIS® opravdu funguje. Svým složením patří mezi nejlepší produkty v Česku a při vývoji jsme nezapomněli na žádnou účinnou látku, která má osvědčené účinky na zdravé vlasy, nehty a pleť. Náš produkt navíc obsahuje i Astaxanthin, což je jeden z nejsilnějších antioxidantů na trhu.

Kdy uvidím první výsledky? +

Jako u každého doplňku stravy je potřeba dlouhodobé užívání pro opravdu viditelné výsledky. Nicméně dle našich zkušeností je možné vidět zlepšení již po prvních 50-60 dnech užívání produktu NICELIS®.

Je možné užívání kapslí dlouhodobě, nebo si musím dát pauzu? +

Ano! NICELIS® je přírodní doplněk stravy bez vedlejších účinků, je tedy možné jej užívat dlouhodobě bez nutnosti pauzy.

Co se stane, když přestanu NICELIS® užívat? +

Po skončení užívání se nedostaví žádné vedlejší účinky. Samozřejmě po delším neužívání se může kvalita vlasů vrátit do doby před užíváním produktu NICELIS®.

O nás

Naším cílem bylo vytvořit kvalitní produkt a služby okolo něj, které pomáhají dělat život lepší či jednodušší. Produkt, za který se nikdy nebudeme stydět a který budeme sami používat. Naší prioritou jsou především spokojení zákazníci. Spokojenost kupujícího je vždy na prvním místě, protože víme, že nejlepší reklama je vždy pozitivní recenze či doporučení spokojeného zákazníka.

Více o nás

Nahoru