Alopecie: její příčiny, příznaky a léčba
Osnova:
Kdy zpozornět?
Nejčastější příčiny
Typy alopecie
Postup nemoci
Léčba alopecie
Závěr
Alopecie je neinfekční onemocnění způsobující vypadávání vlasů a ochlupení. Zpočátku se projevuje docela nevinně, přerůst ale může až v úplnou pleš. I když je tento problém spojován hlavně s mužským pokolením, nevyhýbá se ani ženám a dokonce ani dětem.
Úkolem imunitního systému je chránit organismus před škodlivinami zvenčí. V případě alopecie ale imunitní systém považuje vlasové folikuly za nežádoucí a napadá je. Ty se proto zmenšují a přestávají vyživovat vlasy, které pak vypadají.
Množství vypadaných vlasů je u každého jiné. Někomu se tvoří lysiny, jinému vypadají vlasy všechny. U někoho je ztráta vlasů trvalá, kdežto u jiného jen dočasná. Někdy alopecie postihuje pouze vlasy, jindy i obočí, vousy a další ochlupení.
Kdy zpozornět?
Ne každý se může chlubit hustou kšticí. Ale to, že máte řídké vlasy, neznamená, že trpíte alopecií. Ztrátou vlasů ovšem trpí až polovina populace. Muži jsou na tom podstatně hůře – nadměrné vypadávání vlasů se dotýká až 60 % z nich, u žen je to „jen“ 30 %. Každý den nám vypadne okolo stovky vlasů, po umytí to mohou být i tři stovky. Je to přirozený jev, který souvisí s vlasovým cyklem. Starý vlas vypadne a nahradí jej nově vyrůstající vlas.
Kdy ale zpozornět? Nemusíte počítat vypadané vlasy, není těžké zpozorovat větší množství vlasů na polštáři, v hřebenu nebo v odtoku. Pokud se začnou tvořit holá místa nebo se v krátké době výrazně zhorší kvalita vlasů, může jít o začínající problém! Jedním z příznaků alopecie jsou také červené, křehké a hrbolaté nehty na rukou.
Nejčastější příčiny
I když se jedná o stejnou nemoc, jsou příčiny i důsledky alopecie u mužů a žen rozdílné. Chlapům k tomu, aby odhadli, zda se jich alopecie týká, mnohdy stačí pohlédnout na kštici svých předků. Jednou z nejčastějších příčin je u nich totiž genetická predispozice, anebo zvýšená hladina testosteronu. U mužů často dochází k nevratnému vypadávání vlasů, a i proto je dobré začít problém řešit co nejdříve.
U žen je ztráta vlasů nejčastěji zapříčiněna hormonálními změnami například v těhotenství nebo v období menopauzy. Ženské vlasy jsou také více namáhány barvením, žehlením, kulmováním ale třeba i častým nošením těsných culíků. Mezi časté příčiny patří i dlouhodobý stres, nesprávné stravování, kožní či autoimunitní onemocnění.
Typy alopecie
Vypadávání vlasů má mnoho podob. Pokud vlasy vypadávají ve shlucích, jedná se o alopecii areata. Nevětším strašákem je alopecie universalis, která způsobuje úplnou ztrátu vlasů i ochlupení. Nejběžnější typem alopecie je androgenní alopecie, které se jednoduše říká mužská holohlavost a je považována za dědičnou.
Sami si můžeme přivodit trakční alopecii, kterou způsobuje mechanické namáhání vlasů. Velice nepříjemná je jizvová alopecie, kdy po vypadnutí vlasu zůstávají na pokožce jizvy.
Postup nemoci
U každého jedince je vývoj i prognóza tohoto onemocnění individuální. Může se objevit pouze jednou, nebo nás provázet celý život. A to samé platí i o úspěšnosti léčby, někomu narostou vlasy zpět, jiní se musí smířit s jejich ztrátou. Horší vyhlídky ovšem mají lidé, kteří zažili první záchvat alopecie už v raném věku, pozorují změny na nehtech, trpí dalším autoimunitním onemocněním nebo poruchou organismu, anebo je ztráta jejich vlasů či ochlupení opravdu výrazná.
Léčba alopecie
Smutnou pravdou je, že v současné době neexistuje žádný lék, který by vám mohl alopecii vyléčit. To ale rozhodně neznamená, že se s alopecií nedá nic dělat. Existují prostředky, jako například kortikosteroidy, imunoléčba, světelná terapie a další, které mohou její dopad zmírnit a zároveň podpořit růst vlasů. O jejich aplikaci vždy rozhoduje ošetřující lékař.
Zásadní je tady prevence častějšího a masivnějšího vypadávání vlasů. Čím dříve začnete problém řešit, tím menší budou jeho dopady. Existují také alternativní metody léčby, jako akupunktura, aromaterapie, užívání probiotik a prebiotik či dieta bohatá na antioxidanty. Nemají ovšem prokázanou klinickou účinnost, a proto se doporučují spíše jako doplněk k běžné léčbě.
Závěr
Pokud nemoc nelze vyléčit, musíme se naučit s ní žít. Alopecie fyzicky nebolí, její dopady na psychiku ale mohou být obrovské. A to nejen u žen, ale i u mužů. Stres z vypadnutých vlasů může celý stav ještě zhoršovat a lidé se pak dostávají do začarovaného kruhu.
Její průběh lze alespoň zmírnit vhodnou stravou bohatou na dostatek proteinů vitaminů a minerálů. Podpořit organismus můžete také doplňky stravy pro růst a zdraví vlasů.
Důležité je také věnovat pokožce hlavy dostatečnou (ovšem ne přehnanou) péči, vlasy zbytečně nenamáhat a používat kvalitní kosmetické přípravky, mezi které patří nejen šampony či kondicionéry, ale třeba také vlasová tonika a séra.
Mohlo by vás zajímat...
Objednejte si svou každodenní
dávku sebevědomí a krásy
Jednorázový nákup
Balení na měsíc (60 tablet)
649 Kč za celé balení
Pravidelný měsíční odběr
Balení na měsíc (60 tablet) / zasílání každý měsíc
Otázky a odpovědi
O nás
Naším cílem bylo vytvořit kvalitní produkt a služby okolo něj, které pomáhají dělat život lepší či jednodušší. Produkt, za který se nikdy nebudeme stydět a který budeme sami používat. Naší prioritou jsou především spokojení zákazníci. Spokojenost kupujícího je vždy na prvním místě, protože víme, že nejlepší reklama je vždy pozitivní recenze či doporučení spokojeného zákazníka.